Na czym polega badanie krwi?

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że dbanie o zdrowie i zdrowy styl życia są naprawdę bardzo ważnymi kwestiami, o których powinien pamiętać każdy człowiek. Wiele z nas jednak cały czas nie rozumie, że badanie krwi- morfologia krwi powinna być podstawową czynnością, którą wykonujemy średnio raz w roku. Dlaczego jest to aż tak ważne? Jakie badania krwi powinniśmy wykonywać w danym wieku? Jeżeli ciekawią Cie odpowiedzi na te pytania to koniecznie powinieneś zapoznać się z tym tekstem. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Dla profilaktyki i z troski o własne zdrowie powinniśmy wykonywać badania krwi raz w roku, istotne jest żeby robić to cyklicznie- co każdego roku. Jest to tak ważne, ponieważ wiele początkowych zmian chorobowych można zdiagnozować już po wynikach zwykłej morfologii. Co, więcej jeżeli chorujemy na coś poważnego i nie zdajemy sobie z tego sprawy i nie badamy krwi to najprawdopodobniej dowiemy się o danej chorobie, gdy ta będzie już w znacznie bardziej zaawansowanym stadium. Co oczywiście jest jednoznaczne z cięższym leczeniem oraz zdecydowanie mniejszymi szansami na całkowite wyleczenie i życie w zdrowiu.

Do podstawowych badań krwi, które powinniśmy wykonywać co roku należą: morfologia krwi, OB, poziom cukru oraz PSA (dotyczy to mężczyzn od 50 roku życia). Warto także wykupić dodatkowe badanie krwi, które pozwoli określić poziom dobrego i złego cholesterolu w organizmie. Takie badania pozwolą holistycznie ocenić stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby skierować go na dalsze bardziej szczegółowe badania. Odczytywanie wyników należy pozostawić zawsze lekarzowi, w przypadku gdy na otrzymanym przez nas wydruku wyniku badania krwi pojawią się strzałki w dół lub w górę to koniecznie należy udać się do lekarza rodzinnego w celu konsultacji czym spowodowane są takie wyniki. Oczywiście, pamiętajmy, że niewielkie różnice w wartościach parametrów naszej krwi na plus czy na minus są często spowodowane na przykład dietą, stylem życia czy nawet indywidualnymi predyspozycjami fizycznymi, Jednak niemniej zawsze takie kwestie należy konsultować ze swoim lekarzem rodzinnym, to on będzie najlepiej wiedział czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku czy też nie.

Badanie krwi nie jest w ogóle kłopotliwe, jedyne o czym musimy pamiętać to o tym, żeby przyjść na czczo i w godzinach porannych. Przed badaniem nie należy także spożywać przez 24 godziny alkoholu oraz jeść bardzo tłustych i ciężkostrawnych potrwa. Inaczej otrzymane przez nas wyniki mogą być zafałszowane, przez co będziemy musieli je powtórzyć. Koszt takiego badania krwi jest niewielki, wynosi około 30 złotych, a jeżeli poprosimy lekarza o skierowanie to wszystkie te badania zostaną wykonane dla nas bezpłatnie. Jak, więc widać badanie krwi, które może nas uchronić przed poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości jest zarówno bardzo tanim, szybkim oraz prostym badaniem. Nie czekajmy, więc ani chwili i zadbajmy o swoje zdrowie, które jest bez wątpienia najważniejsze!

11 cze Brak komentarzy admin Dashofer , , Read more...