W jaki sposób powstaje trądzik?

Trądzik to jedna najpopularniejszych dolegliwości skórnych, jaka w mniejszym lub większym stopniu dotyczy około 80% młodych ludzi. Problem ten mimo wszystko nie spotyka jedynie osób w młodym wieku, czasami bowiem może spotkać także i osoby dojrzałe, wliczając kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, i te będące w ciąży.

Fakty na temat powstawania trądziku
Zastanówmy się w takim razie jak właściwie dochodzi do powstania tej choroby i czym tak na prawdę jest.
Przede wszystkim zwrócić powinniśmy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie ma związku z nieprawidłową dietą, niedostateczną higieną osobistą, czy też wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca w których pojawią się krosty trądziku
Problem zaczyna się od mieszków włosowych, a zatem od porów. To właśnie w tym miejscu powstaje trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na fakt, iż największa ilość mieszków włosowych występuje na twarzy i na plecach, ramionach i klatce piersiowej, to głównie tutaj najczęściej mamy do czynienia z pojawianiem się trądziku.
Powstaniu trądziku towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra wydziela niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiarze. Łój produkowany przez skórę zdrową wychodzi na powierzchnię skóry dzięki ujściom mieszków włosowych, czyli przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia korkują się, a łój nie mogąc znaleźć możliwości wypłynięcia kumuluje się pod powierzchnią skóry. To powoduje, że łój kumulujący się w tym miejscu okaże się doskonałą pożywką dla bakterii, które powielają się i powodują przy tym podrażnienie oraz zaostrzenie stanu chorobowego skóry.
Jak możecie zauważyć do pojawienia się trądziku są zatem niezbędne dwa warunki: pierwszy z czynników to zbyt wysoka produkcja łoju a drugi, to funkcjonowanie bakterii. Każda z tych rzeczy powoduje, iż trądzikiem nie da się zarazić tą chorobą przez spotkanie z chorym, a przy tym kuracja antybiotykowa to jeden z całkowicie bazowych produktów wspierających kurację trądziku.

Rozwój choroby
Po zatkaniu się porów, łój zgromadzony uprzednio w mieszkach włosowych pod skórą nie jest wciąż widoczną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna przybierać formę zaskórnika, czyli to tak zwane wągry. Są zmianami w tkance, które nie są bolesne, za to zdecydowanie zauważalne w formie ciemnych lub jasnych kropek na twarzy, plecach, ramionach, czy w innych miejscach wystąpienia zmian chorobowych.
W konsekwencji ściany zaskórników niszczą się, co powoduje przeniesienie ich zawartości do wewnątrz skóry. Właśnie wtedy zaczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i pojawiają się zaczerwienienia, czyli trądzik.
Stąd podstawowe jest stosowanie m. in. możliwych do dostania na polskim rynku żeli antybakteryjnych.