Kiedy należy robić badanie krwi?

Zdrowie jest dla niemal każdego człowieka jedną z najważniejszych rzeczy, o którą należy dbać każdego dnia. Obecna medycyna może bardzo pomóc w realizowaniu tego zadania w sposób prawidłowy. Wiele cennych informacji na temat poszczególnych zagadnień z tej dziedziny możemy znaleźć na stronach internetowych poświęconych właśnie medycynie. Oczywiście, najbardziej wiarygodną informację i poradę otrzymamy zawsze od specjalistów, czyli lekarzy. Ich opiniami należy kierować się w pierwszej kolejności.

O stanie naszego zdrowia bardzo wiele może powiedzieć nam każde badanie zlecone przez specjalistę. Jest ono zlecane w momencie, gdy podczas badania u pacjenta zostaną zauważone niepokojące objawy, które należy dokładnie sprawdzić. Do jednych z najczęściej zlecanych badań do przeprowadzania jest zaliczana morfologia. Morfologia jest badaniem typowo diagnostycznym. Na jego podstawie lekarze oceniają stan elementów morfotycznych. Jest ona wykonywana przede wszystkim w celach profilaktycznych, pozwala też zdiagnozować różnorodne schorzenia związane z nieprawidłowym obiegiem krwi w organizmie. Dzięki morfologi jednoznacznie możliwe jest stwierdzenie niedokrwistości, krwotoku wewnętrznego lub skazy krwotocznej. Potrafi jasno stwierdzić, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub chorobą zakaźną.
Badania krwi przeprowadzane są w podobny sposób. Nie należą one do skomplikowanych zabiegów. Badanie odbywa się poprzez nakłucie żyły (ma to przeważnie miejsce w zgięciu łokciowym). Dopuszczalne jest również pobieranie krwi poprzez płytki nakłucie skóry. Ciekawostką jest to, że do badania morfologii krwi nie zalicza się oznaczenia poziomu hemoglobiny.

Badanie morfologiczne daje odpowiedzi na wiele pytań. Dzięki niemu dowiemy się na przykład tego, jaki jest stan białych krwinek. W momencie, gdy mamy do czynienia z ich zawyżoną liczbą – oznacza to leukocytozę. W momencie, gdy notowany jest spadek ich liczby – leukopenią. Leukocytoza spowodowana jest najczęściej zmianami natury fizjologicznej, czyli przykładowo zbyt wysoką temperaturą otoczenia, nadmiernym opalaniem się na słońcu, czy też ciążą. Stan ten towarzyszy również życiu w notorycznym stresie. Spadek liczby białych krwinek towarzyszy najróżniejszym chorobom. Jest on powodowany na przykład przez grupę czy też zakażenie wirusem HIV. Leukopenia pojawia się przy uszkodzeniu szpiku kostnego, które może być spowodowane działaniem promieniowania jonizującego.

Morfologia jest badaniem, które może być wykonywane o każdej porze dnia i nocy. Czas wykonania badania jest uzależniony od decyzji lekarza. Jeśli lekarz nie znajdzie jakichkolwiek przeciwwskazań, pacjent przed badaniem może spożywać posiłki oraz przyjmować napoje. Nie ma też konieczności odstawiania na moment przyjmowanych systematycznie leków. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie określonej diety przed przystąpieniem do badania. O tym decydują przede wszystkim uwarunkowania indywidualne charakteryzujące organizm pacjent. Badanie przeprowadzane jest najczęściej w pozycji siedzącej.

11 cze Brak komentarzy admin Dashofer , , Read more...