Jak się leczy choroby psychiczne?

We współczesnym świecie, wzrost świadomości społecznej sprawia, że ludzie bardziej dbają o swoje zdrowie. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w utrzymaniu odpowiedniego zdrowia są dieta i odpowiednia kondycja organizmu. To jednak nie wszystko. Dbanie o własne zdrowie, to również troska o odpowiednie samopoczucie, czyli dbanie o kondycję swojej psychiki. W świecie ciągłego pędu za pieniądzem nie mamy często czasu się zatrzymać i odpocząć, a to oprócz genetyki powoduje, że wiele osób zapada na choroby psychiczne.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zdrowie ma się tylko jedno i utrzymanie odpowiedniej homeostazy, wraz z bilansem psychicznym pozwoli nam dożyć późnej starości. Obecnie istnieje wiele ośrodków wspomagających leczenie osób cierpiących na choroby psychiczne. Chory często jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego dusza cierpi, stąd rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w rozpoznaniu choroby. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że postawienie odpowiedniej diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia zajmuje nieraz bardzo dużo czasu. Ludzka psychika jest bardzo skomplikowanym obiektem do badań. Nie można jej zmierzyć, albo rozpoznać choroby na podstawie morfologii krwi, bądź innych testów parametrycznych. Poprawne rozpoznanie choroby wymaga zatem nie tylko właściwego zaangażowania pacjenta, ale i doświadczenia lekarza prowadzącego. Często zdarza się tak, że dobrane leki nie działają. Każdy może reagować na dane substancje czynne w inny sposób. W takim przypadku należy udać się do swojego psychiatry i poprosić o inne leczenie.

Oprócz farmakoterapii w leczeniu chorób psychicznych stosuje się psychoterapię. Może mieć ona formę grupową, albo indywidualną. Niezwykle istotne jest jednak to, aby psychoterapeuta dobrał odpowiedni sposób prowadzenia spotkań, do potrzeb chorującego. Psychoterapia indywidualna może występować jako psychoterapia behawioralna, humanistyczna, psychoanalityczna, psychodynamiczna, oraz psychoterapia poznawczo-behawioralna. Leczenie chorób psychicznych może także obejmować ergoterapię, psychorysunek i muzykoterapię. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie poprawić zdrowie i samopoczucie pacjenta. Warto pamiętać o tym, że choroby psychiczne często idą w parze z zaburzeniami ze strony układu somatycznego.

Dane naukowe wskazują na to, że niektóre choroby psychiczne mogą być dziedziczone. Nie oznacza to, że jeśli w rodzinie występuje schizofrenia to członkowie tej rodziny będą na nią chorować. Istnieje takie ryzyko, aczkolwiek często choroba ta ujawnia się w sprzyjających okolicznościach. W Polsce leczenie chorób psychicznych jest refundowane przez NFZ. Oznacza to, że hospitalizowani chorzy nie muszą mieć aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dla rodzin osób chorujących istnieją ośrodki, w których można zasięgnąć rady na temat postępowania z chorym. Mogą oni także otrzymać wsparcie w postaci spotkań z psychologiem. Choroby psychiczne mogą ujawnić się w każdym wieku, stąd tak ważne jest dbanie o własne zdrowie i unikanie stresu w życiu codziennym.

11 cze Brak komentarzy admin Dashofer , , Read more...