W jaki sposób leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik – to pytanie, które z pewnością stawiało sobie większość z was i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem mimo tego, że z pozoru może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, okazuje się ona niełatwa w leczeniu i stanowi źródło ogromnego cierpienia, związanego głównie z dużym dyskomfortem psychicznym.

Pierwszą i kluczową rzeczą, jaką należy sobie uświadomić walcząc z trądzikiem, jest fakt, iż trądzik koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Nieleczony, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To dolegliwość, która wymaga konsultacji u dermatologa i pomocy specjalisty – lekarza dermatologa.

Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia można uniknąć nieestetycznych i trwałych zmian na skórze, jak chociażby blizny, czy przebarwienia.

Zabiegi wykonywane w domu

Dobrym rozwiązaniem jest, jeżeli wizytę u lekarza połączysz z domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Należy jednak pamiętać, że poprzestanie tylko na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy dużych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można zatem stosować je przede wszystkim przy łagodnej i niezaawansowanej postaci trądziku. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wówczas konieczna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?

Im cięższa postać trądziku, tym bardziej skomplikowane jest leczenie. Lekarz dermatolog przepisze właściwe leki, zwłaszcza zaś preparaty zawierające izotretinoinę. Preparaty tego typu złuszczają martwy naskórek a także doskonale regulują pracę gruczołów łojowych.

Podczas procesu leczenia, kluczową sprawą jest, by nie zniechęcać się faktem, że w krótkim czasie nie widać efektów. To proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i systematyczności, jednak zdający egzamin, pod warunkiem iż będziemy ściśle przestrzegać zasad leczenia.

Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia trądziku:
– miejscowe – przy niewielkich i łagodnych oraz średnich zmianach. Wówczas stosowane są kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego – stosowane bezpośrednio na wypryski.
– leczenie ogólne – poprzez preparaty doustne. To leczenie, stosowane podczas nasilonych zmian trądzikowych.

Dobrym rozwiązaniem jest, by poza leczeniem typowo dermatologicznym postawić też na różnego rodzaju profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Dobre rezultaty przynosi na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, czy też – jeżeli jest taka konieczność – redukcja blizn za pomocą zabiegów laserowych.

Lecząc trądzik, należy pamiętać iż pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Skutkiem tego typu praktyk będą wyłączne szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry.

Warto stosować tez do pielęgnacji łagodne preparaty apteczne, zaś twarz warto myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami oraz piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Twarz po umyciu dobrze jest też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, zaś na koniec wklepać w twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i peelingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie częściej niż raz, lub dwa w tygodniu.