Dokuczliwy trądzik – jak się go pozbyć?

Wypryski to nie tylko zmora dorastających nastolatków – czasem jest tak, że możemy się z nim borykać jeszcze w dorosłym wieku, nie mogąc do końca go zlikwidować. Jest on bardzo szpecącą i uciążliwą dolegliwością, szczególnie że zostają po niej przebarwienia oraz blizny na ciele, a tych pozbyć się jeszcze ciężej niż samego trądziku.

Przyczyną powstawania pryszczy są zmiany na poziomie hormonów, a na te można wpływać pośrednio poprzez zmianę pożywienia. Jeśli nasza dieta obfituje w tłuszcze, przetworzone produkty, duże ilości związków chemicznych, wtenczas gospodarka hormonalna jest nieuregulowana i ciężko będzie pozbyć się pryszczy na zawsze. W takim razie podstawowe sposoby na trądzik to: modyfikacja diety, przestawienie się na zdrowsze jedzenie, odstawienie wysoko przetworzonych potraw i nawilżanie skóry od wewnątrz.

Możemy wypróbować różne babcine sposoby, jednak trzeba mieć na uwadze to, że bez diametralnej zmiany stylu życia niewiele one pomogą. Na przykład aspiryna na niechciane zmiany skórne to bardzo skuteczny domowy sposób na szybkie wysuszenie pryszcza. Aspiryna posiada właściwości przeciwzapalne, więc jeśli rozmoczoną tabletkę aspiryny wmasujemy w zmienione wypryskami miejsca, wtedy może się to okazać strzałem w dziesiątkę – pod warunkiem jednak, że zadbamy również o profilaktykę, czyli nie dopuścimy do powstawania kolejnych pryszczy.

Niektórzy zalecają również drożdże na pryszcze, tym razem w formie napoju do picia. Nie jest to może szczególnie smakowity napój, jednak warto go przetestować – świeże drożdże zmieszać z wodą, by się rozpuściły, a następnie wypić szklankę takiego napoju dziennie. Okazuje się, że często domowe sposoby są najprostsze, najtańsze i najskuteczniejsze. Jeśli wyskoczył nam pryszcz na podbródku i nie mamy akurat żadnej maści na trądzik – wypijmy szklankę wody z drożdżami oraz nasmarujmy pryszcza aspiryną. Nawet jeśli nie pomoże to w stu procentach zlikwidować naszych zmian skórnych to na pewno nie zaszkodzi, a do tego – drożdże i aspiryna to naprawdę tania metoda lecznicza, którą w dodatku znaleźć można w swoim mieszkaniu bez konieczności chodzenia do apteki!